Od dnia 2 czerwca do 16 września 2018 roku w każdą sobotę i niedzielę odbywały się bezpłatne przejazdy zabytkowymi autobusami po Białymstoku z przewodnikiem PTTK. Do wyboru były trzy tematyczne trasy: 13:00 – „Wielokulturowy Białystok”, 14:00 –  „Białystok przemysłowców” oraz 15:00 – „Białystok szlakiem niepodległości”. Przejazdy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem za równo wśród mieszkańców Białegostoku i okolic, jak i turystów z całej Polski. Gościliśmy również przyjezdnych z Rosji, Białorusi, Niemiec, Francji, Belgii czy Wielkiej Brytanii. Przy wejściu do pojazdu każdy otrzymywał pamiątkowy bilet, który można było skasować w starym kasowniku tzw. „dziurkaczu”. Po każdej tematycznej wycieczce odbywał się konkurs, w którym do zdobycia były atrakcyjne gadżety z zabytkowymi Jelczami w roli głównej. W tegorocznej edycji bezpłatnych przejazdów zabytkowymi autobusami po Białymstoku przewieźliśmy blisko 3500 osób! Warto dodać, że z uwagi na bezpieczeństwo i komfort podróży ilość miejsc w autobusach została ograniczona.

Trasy „Wielokulturowy Białystok” i „Białystok przemysłowców” były realizowane w ramach zadania publicznego „Zabytkowymi autobusami po Białymstoku 2018”, natomiast trasa „Białystok szlakiem niepodległości” to element zadania publicznego o tej samej nazwie, w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Powyższe przedsięwzięcia zostały dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Wszystkim, którzy zechcieli razem z nami zwiedzić Białystok z pokładu zabytkowych autobusów i poszerzyć swoją wiedzę serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję – do zobaczenia w następnym roku!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Jacka Jurkuna i Marcina Koczorowskiego.